Press

Firmamatja riigi karmist haardest: ammu oli aeg

Tuntud firmadematja Raivo Palmiste trellide taha saatmine peaks hirmutama teisi probleemsete ettevõtete ülevõtjaid. Palmiste konkurent Raul Pint kiidab prokuratuuri viimaste aastate karmi haaret.

Seni pole ükski suurem likvideerija vangi läinud. Likvideerimisärist välja lükatud tankistid on viimasel ajal pidanud riigikassasse nii raha maksma kui ka ettevõtluskeeluga leppima. Näiteks mullu sunniti turult lahkuma 500 firmaga seotud olnud Kalev Sakjas. „Ju asi on käsile võetud, on tegeletud ja eesmärke saavutatud,“ kommenteeris Sakjas nii enda kui ka teiste firmamatjate turult lahkuma sundimist.

Kas nad on põhjusega käsile võetud? „Seisukoht sõltub istekohast,“ jäi Sakjase vastus lahtiseks. „Minu menetluses oli sisu olemas.“

Palmistet Sakjas isiklikult ei tunne. „Tean seda nime ainult ajaleheveergudelt,“ sõnas ta.

Laia haardega tegija

Prokurör Helga Aadamsoo rääkis, et üle 80 ettevõttega seotud Palmiste süüdimõistmisega kadus majanduskeskkonnast laia haardega likvideerija. „Võib loota, et tema karistus on hoiatuseks ka teistele, kelle meelest on võlausaldajate huvidest üle sõitmine vastuvõetav.“

Aadamsoo sõnul on märgiline, et Palmiste peab raamatupidamiskohustuste rikkumise eest vangi minema maksimaalseks karistusajaks ehk üheks aastaks. Sama oluline karistuse osa on ettevõtluskeeld, mille mõistis kohus samuti maksimaalseks ajaks. Palmiste ei tohi osaleda ettevõtluses vangistuse ajal ning alates vabanemisest veel viis aastat.

Raul Pint, Firmade likvideerija: "On roninud sinna, kus oleks raske ka advokaatidel."

Äripäev paigutas varemgi kriminaalselt karistatud Raivo Palmiste viis aastat tagasi Eesti aktiivsemate firmamatjate edetabelis viiendale kohale. Tal oli siis kehtiv seos 88 firmaga, mille maksuvõlg kokku oli ligi 876 000 eurot.

Ühingute likvideerimine ei ole Aadamsoo sõnul tegevuse või teenusena kuritegu, kuid seda tuleb teha nii, et on kaitstud võlausaldajate huvid ja nõuetekohaselt säilitatud raamatupidamise dokumendid.

Ammu oli aeg

Ise ettevõtete likvideerimisäriga tegelev Raul Pint rõõmustab, et prokuratuur on firmamatjad pihtide vahele võtnud. „Ammu oli aeg. Hilinetud on üle kümne aasta. See oli päris kole, mis vahepeal toimus – iga suvaline krants pani sildi rinda, et tema on kuradi tõsine majandusspetsialist ja hakkab ettevõtteid likvideerima,“ rääkis Pint. „Enamik neist on kriminaalid, kipsimehed Soomest, täiesti uskumatu seltskond. On roninud sinna, kus oleks raske ka advokaatidel, kes vaatavad asja ainult õigusnurga alt.“

Pint ise ei nimeta Palmistet likvideerijaks, vaid tankistiks. „Ta on Pärnu jõugust. Imelik punt, kes kümme aastat paaniliselt kopib meie veebilehe materjale, töömudeleid, kliendisuhtlust,“ ütles Pint.

Saatuslik viga

Firmamatjatele ettevõtete liigutamisega raputatakse maha võlad nii teistele firmadele kui ka riigile, mida ongi peetud selle äri suurimaks probleemiks. Riik on nüüd leidnud viisi, kuidas ettevõtteid üle võtvaid tankiste takistada – saatuslikuks saavad probleemid raamatupidamisega.

Süüdistuse järgi raskendas Palmiste mitme firmas juhatuse liikmena teadvalt ülevaate saamist ettevõtte tegelikust varalisest seisust ja seda teiste seas maksuhaldurile. Palmiste ei esitanud majandusaasta aruandeid ega hoidnud raamatupidamisdokumente. Samuti näitas ettevõtete kontaktandmetena aadresse ja telefoninumbreid, mille kaudu ei olnud võimalik ettevõttega tegelikult kontakti saada.

Palmiste tahtis juba eelmisel aastal prokuröriga kokkulepet, aga ühist keelt nad ei leidnud. Prokurör saatis süüdistuse kohtusse üldmenetluses, kus liideti Palmiste kriminaalasjaga süüdistus joobes juhtimises.

Kohtuistungid pidanuks algama selle aasta veebruaris, aga Palmiste kohtusse ei ilmunud. Selgus, et Palmiste peeti kinni Hollandis, kus talle heideti ette võõra dokumendi kasutamist riiki sisenemisel ning enne Eestile väljaandmist kandis Palmiste Hollandis ära seal mõistetud kahe kuu pikkuse vangistuse.

Praegu muutis Palmiste meelt ja taotles uuesti kokkulepet.

Suuremad tegijad väljas

Kolm aastat tagasi sai raamatupidamisdokumentide kadumise eest rahaliselt karistada ja ettevõtluskeelu rohkem kui 80 firma etteotsa läinud Rein Loss, keda kehtivast kriminaalkaristusest hoolimata trellide taha ei saadetud. Eelmisel aastal pidi raamatupidamisprobleemide tõttu äriga lõpetama Kalev Sakjas. Kokkuleppe hinnaks oli ettevõtluskeeld, lisaks pidi Sakjas riigikassasse tasuma 3000 eurot.

Kalev Sakjas, Firmade endine likvideerija: "Ma ei nuta õhtuti voodi äärel sellepärast, mida Raul Pint minust arvab."

Pint suhtub endisesse konkurenti Kalev Sakjasesse skeptiliselt. „Polnud see Sakjas mingi tegija,“ märkis Pint ja teatas, et Eestis on ainult kolm likvideerijat. „Mina muidugi, sest see on minu tehtud valdkond, Kaupo Meier ja Alexander Urmas Vest.“ Kõiki kolme ühendab Pindi hinnangul korralik töö. „Ülejäänud seltskond tekitab probleeme valdkonnale ja iseendale, sest nad on lihtsalt rumalad.“

„Ma ei nuta õhtuti voodi äärel sellepärast, mida Raul Pint minust arvab,“ sõnas Sakjas, kelle meelest võiksid uurijad hoopis Pindi luubi alla võtta. „Huvitav, kuidas asi on mitu aastat käinud, aga see mees, kes kõige rohkem taob rinnale, et on suurim likvideerija, ja kirjutatakse, kus tema kätte üks või teine asi läinud, ei huvita kedagi,“ lausus Sakjas.

„Minuga on korduvalt tegeletud,“ kostis Pint ja andis mõista, et ta ei ole oma töös vigu teinud. „Ja kui politseil või prokuratuuril on probleem, mida saan aidata lahendada, siis hea meelega teen seda.“

Äripäev